Choć istnieją przepisy i zalecenia dotyczące umundurowania, jesteśmy przekonani, że dla żadnego strażaka z powołania nie są one ani przykrym obowiązkiem, ani bezpodstawnymi zapisami. Mundur strażacki, który chroni przed niebezpieczeństwem, nikogo nie dziwi. Wierzymy, że dla miłośników służby również wersja galowa jest sprawą, która napawa dumą i wiąże się z szacunkiem. Nieodłącznym elementem odświętnego stroju jest czapka rogatywka OSP – którą każdy szeregowy członek Ochotniczej Straży Pożarnej nosi z podniesioną głową. Jak wygląda taka czapka i jakie ma znaczenie? Sprawdź, co warto o niej wiedzieć!
Charakterystyka Ochotniczej Straży Pożarnej
Nie każdy, kto rozpoczyna swoją przygodę ze strażą pożarną lub dopiero ma to w planach, wie, czym w zasadzie różni się Państwowa Straż Pożarna (PSP) od Ochotniczej Straży Pożarnej (OSP). W porównaniu z jednostką państwową, ta druga – czyli OSP, może z racji swojej nazwy sprawiać wrażenie mniej poważnej i bardziej amatorskiej. Nic bardziej mylnego! Strażaków OSP cechuje nie mniejszy profesjonalizm i często także nie krótsze doświadczenie niż zawodowych strażaków. Uporządkujmy więc pewne kwestie.
1. Strażacy OSP są w pełni ochotnikami. Nie jest to ich zawód, ale ich powołanie i zapał do służby. Często wykonują przy tym inne prace lub są już na emeryturze.
2. Strażacy PSP mają całonocne dyżury – ochotnicy natomiast zwołują się w razie potrzeby (tak jest zazwyczaj).
3. OSP funkcjonuje jako osobne stowarzyszenie i posiada swój własny statut. Jest to organizacja społeczna.
4. Strażak OSP nie dostaje pełnej pensji – tak, jak ma to miejsce w przypadku strażaka zawodowego. OSP jest swego rodzaju wolontariatem i na podstawie określonych warunków wypłacany jest ekwiwalent.
5. Działalność Ochotniczej Straży Pożarnej nie kończy się na działaniach podczas akcji ratunkowych. Strażacy działają na rzecz edukacji społeczeństwa oraz udzielają się na wielu kulturowych płaszczyznach.
6. Niektóre elementy umundurowania PSP i OSP różnią się pewnymi detalami. Dziś skupmy się na wersji galowej stroju OSP i m.in. sznurze do munduru i czapce rogatywce OSP.
7. Praca OSP jest w pewnym stopniu kontrolowana przez zawodowych strażaków.
Praca strażaków i sposób ich funkcjonowania różni się od zasad, które panują w kręgu zawodowych strażaków. Co trzeba powiedzieć wprost, to to, że OSP nie jest zgrupowaniem amatorskim i nieprofesjonalnym. Strażacy OSP angażują się w swoje obowiązki z pasji, mają dostęp do tego samego sprzętu i często nie mniejsze umiejętności. Ich praca zasługuje na równy szacunek i podziw wobec gotowości ratowania ludzkiego życia.
Elementy stroju galowego członka OSP
Ochotnicza Straż Pożarna jest jednostką mundurową, więc zasady ubioru jej członków są ściśle określone i przez wszystkich przestrzegane. Oczywiście zupełnie inne elementy znajdują się w umundurowaniu koszarowym, inne w specjalnym, a jeszcze odmienne pośród Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej, która także jest częścią rodziny OSP. Skupmy się dziś jednak na ubraniu galowym dorosłego strażaka OSP. W jego skład wchodzą:
– mundur w kolorze ciemnego granatu – damski lub męski,
– biała koszula z długim rękawem,
– niebiesko-granatowa czapka rogatywka OSP dla mężczyzn,
– niebiesko-granatowa czapka dżokejka OSP dla kobiet,
– czarne obuwie,
– sznur galowy w kolorze srebrnym, przeplatany niebieską nitką.
Poczty sztandarowe OSP
Na wybranych członkach OSP spoczywa wyjątkowe zadanie – stają się częścią pocztu sztandarowego lub flagowego. Strażaków, którzy zajmują się pocztem, obowiązują dokładnie te same elementy ubioru galowego – od granatowego munduru po czapkę rogatywkę OSP – do stroju dochodzą jednak białe rękawiczki oraz pas główny w kolorze czarnym.
Letnia wersja stroju galowego OSP
Strażacy OSP niejednokrotnie spędzają długie godziny na uroczystościach państwowych i tym podobnych. Z myślą o upalnych dniach powstała letnia wersja stroju galowego. Nie jest ona mniej odświętna i w niczym nie odstaje od wersji podstawowej. Zamiast pełnego garnituru, panowie zakładają granatowe spodnie i białe koszule z krótkim rękawem. Panie mają do wyboru także granatową spódnicę. Czapka rogatywka OSP i czapka dżokejka OSP pozostają niezmienne przez cały rok i to one nadają całości niezaprzeczalnie eleganckiego akcentu.
Jak wygląda czapka rogatywka OSP?
Czapka rogatywka OSP jest niejako symbolem odświętnego stroju strażaka z powołania. Jest wykonana w sposób następujący:
– Otok czapki ma kolor ciemnoniebieski – analogicznie do reszty munduru i dominującej barwy stroju galowego.
– Daszek jest wykończony srebrnym, eleganckim okuciem.
– Na czapce rogatywce OSP znajduje się emblemat przypisany do jednostki.
– Nad daszkiem przymocowany jest pasek skórzany z klamerką.
Czapka rogatywka OSP nie jest uzupełnieniem odświętnego stroju strażaka, ale niejako gra w nim jedne z pierwszych skrzypiec. Jej obecność sprawia, że ubiór staje się jeszcze bardziej elegancki i charakterystyczny dla służby mundurowej.
Czapka rogatywka OSP jako niezastąpiony symbol
Czapki rogatywki OSP nie bez powodu są nieodłącznymi elementami galowych strojów służb mundurowych. Ich geneza nie jest przypadkowa – są nierozerwalnym symbolem narodowym. Służbę strażacką traktujemy z szacunkiem i dumą. Zapraszamy Cię do zapoznania się z ofertą naszego sklepu. Znajdziesz w niej wysokiej jakości czapki rogatywki OSP. Od lat dostarczamy profesjonalne ubrania strażackie dla kobiet i mężczyzn, dlatego możesz mieć pewność, że nasze produkty wyróżniają się bezkompromisową jakością.