Dotacje dla OSP w 2021 roku - co warto o nich wiedzieć?

Odpowiednie wyposażenie jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej to niezwykle ważna sprawa. Od dostępności sprzętu, którego używa się podczas akcji, zależy nie tylko zdrowie i życie ofiar wypadków, ale również samych strażaków. Jak zapewnić odpowiednie narzędzia do pracy? Jakie dotacje dla OSP są możliwe w 2021 roku? Dziś podpowiemy Ci, gdzie szukać dofinansowań dla takiej działalności.

Na co można uzyskać dofinansowanie?

Pisząc wnioski o dotację dla OSP, musisz wziąć pod uwagę, jakie sprzęty są Ci niezbędne. Szukając możliwości, na pewno znajdziesz przeróżne dofinansowania, które mają zasięg zarówno ogólnopolski, jak i lokalny. Większość z nich ma na celu wspomożenie zakupu specjalistycznego wyposażenia strażackiego. Zalicza się do niego nie tylko sprzęt osobisty i ochronny, ale także sprzęt uzbrojenia i techniki specjalnej, czy informatyki i łączności. Upraszczając, możesz wnioskować zarówno o profesjonalną odzież, megafony, syreny, drabiny, jak i pompy, a to dopiero początek długiej listy. Wysokość dotacji nie zawsze sięga 100%. Jednak zdecydowanie ułatwi ona zakup niezbędnych do funkcjonowania straży produktów.

Ogólnopolskie dotacje dla OSP w 2021 roku

W tym roku Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznaczył 16 milionów złotych w ramach programu finansowania służb ratowniczych. Skierowany jest on do Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Każde z województw otrzymało część kwoty, którą następne, na drodze konkursu rozdysponuje między OSP. Wystarczy, aby jednostki zgłosiły się z odpowiednim wnioskiem w tej sprawie. Program ten może mieć kilka naborów, w zależności od tego, czy po pierwszej edycji zostaną środki, które można jeszcze rozdzielić. Jeżeli chcesz zapewnić OSP odpowiedni sprzęt, koniecznie miej rękę na pulsie i obserwuj projekty realizowane przez WFOŚiGW w Twoim regionie.

Nie tylko państwowe dofinansowania

Szukając dotacji dla OSP w 2021, nie musisz ograniczać się wyłącznie do państwowych konkursów. Są organizacje pozarządowe, które również troszczą się o zapewnienie Ochotniczej Straży Pożarnej odpowiedniego sprzętu. W tym roku Fundacja Orlen przeznaczyła 2 miliony złotych na wsparcie PSP i OSP w całej Polsce. Na drodze konkursu wyłaniane są jednostki, które dostają dotacje na zakup specjalistycznych narzędzi. W ramach składanego wniosku możesz starać się o darowiznę na rzecz zakupu sprzętu ratownictwa wodnego, chemicznego, ekologicznego i nie tylko. O dofinansowanie dla swojej jednostki OSP możesz zabiegać również składając odpowiednie dokumenty do Fundacji Tauron.

Dotacje dla OSP w 2021 roku były i są możliwe do uzyskania zarówno ze strony państwa, jak i organizacji pozarządowych. Odpowiednie wyposażenie jednostek jest niezwykle ważne dla zdrowia i życia, dlatego warto, abyś był na bieżąco z organizowanymi projektami. Śledź informacje o konkursach, aby móc zapewnić to, co najlepsze OSP w swoim regionie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl