Galowa czapka strażacka – jak wygląda, jak ją nosić i kiedy się ją stosuje? Wyjaśniamy

Praca strażaka polega nie tylko na gaszeniu pożarów i akcjach związanych z wypadkami drogowymi, ale też na udziale w różnego rodzaju uroczystościach kościelnych, państwowych i patriotycznych. Niezbędny jest wówczas mundur wyjściowy, którego jednym z ważnych elementów jest galowa czapka strażacka. Czytaj dalej i sprawdź, jak wygląda, jak ją nosić i kiedy się ją stosuje.

Jak wygląda galowa czapka strażacka?

Galowa czapka strażacka to w przypadku mężczyzn czapka rogatywka, a w przypadku kobiet czapka dżokejka. Oba modele wykonane są w kolorze ciemnogranatowym, który odpowiada pozostałym częściom umundurowania. Widnieją na nich niezbędne emblematy, haftowane nitką lub bajorkiem w kolorze srebrnym na ciemnogranatowym tle. To dodatkowe oznaczenie ma za zadanie informować, którą instytucję reprezentuje użytkownik danego nakrycia głowy.

W kolorze srebrnym są również galony, które umiejscowiono na otoczkach. Świadczą one o zajmowanych stanowiskach. Tym sposobem wyróżnić można modele bez galonów, z jednym galonem, z dwoma galonami oraz z galonem i krzyżakiem umieszczonym na denku czapki. Ich obecność potwierdza, że strażak:

– z jednym galonem – jest jednym z członków zarządów OSP, zarządów gminnych ZOSP RP i Komisji Rewizyjnych tych szczebli,

– z dwoma galonami – jest jednym z członków powiatowych bądź wojewódzkich zarządów oddziałów lub komisji rewizyjnych, wojewódzkiego sądu honorowego oraz Zarządu Głównego ZOSP RP, Głównej Komisji Rewizyjnej, Głównego Sądu Honorowego,

– z galonem w kształcie krzyżaka – jest jednym z członków władz oddziałów ZOSP RP,

– ze srebrnym okuciem daszka, srebrnym wężykiem na otoku czapki i naszytymi na denku srebrnymi galonami w kształcie krzyżaka – jest Prezesem Zarządu Głównego ZOSP RP.

Jak nosić galowe nakrycie głowy?

W przypadku munduru wyjściowego istotną kwestią jest też sam sposób jego noszenia. Jeśli chodzi o galową czapkę strażacką, to należy ją nakładać prosto na całą szerokość czoła, przy czym dolna krawędź daszka powinna znajdować się na linii brwi. Warto również zaznaczyć, że mężczyźni przed wejściem do kościoła lub na inne miejsce uroczystości zobowiązani są zdjąć nakrycie głowy. Przekłada się je wówczas do lewej ręki, obejmując je dłonią z dołu za róg denka. Tym sposobem wewnętrzna strona czapki przylega do spodni, lewa ręka jest swobodnie wyprostowana, palce złączone z kciukiem, a daszek skierowany do przodu.

Kiedy niezbędna jest galowa czapka strażacka?

Umundurowanie wyjściowe zakłada się na szczególne okazje, a zwłaszcza wtedy, kiedy strażak występuje jako jeden z przedstawicieli danej instytucji. Mogą to być zarówno imprezy, jak i oficjalne spotkania czy narady. Strój wyjściowy jest również niezbędny podczas uczestniczenia w zebraniach OSP albo ZOSP RP.

Przykładem zastosowania ubioru galowego z orderami, odznaczeniami, odznakami i medalami mogą być:

– święta państwowe,

– uroczystości organizowane w związku z Dniem Strażaka,

– uroczystości wręczenia sztandarów, orderów, odznak, odznaczeń i medali,

– uroczystości otwarcia strażnic,

– uroczystości o dużym znaczeniu dla jednostki OSP lub właściwego zarządu ZOSP RP,

– składanie wieńców na Grobie Nieznanego Żołnierza, grobach poległych i zmarłych oraz pod pomnikami i tablicami pamiątkowymi.

Jak widzisz, umundurowanie galowe jest potrzebne w różnych sytuacjach. Niezależnie od tego, czy jesteś szeregowym członkiem OSP, członkiem zarządu OSP, czy oddziału ZOSP RP, potrzebujesz więc odpowiedniej czapki wyjściowej. Jako że jesteśmy jednym ze specjalistycznych sklepów zajmujących się umundurowaniem, to polecamy zapoznać się z przygotowaną przez nas ofertą. Udostępniliśmy dla Ciebie strażackie nakrycia głowy z uwzględnieniem każdego ubioru – zarówno odświętnego, jak i codziennego. Jeśli potrzebujesz skompletować odpowiedni strój, to oferujemy również wyjściowe mundury strażackie dla pań i panów. Każdy z nich wykonany został z wysokiej jakości materiałów. Dzięki temu możesz mieć pewność, że będą wytrzymałe, a przy tym gustownie się zaprezentują.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl