Umundurowanie strażaka odzwierciedla zadanie i okazję, która przed nim stoi. Właściwy dobór stroju jest nie tylko kwestią wygody i dobrego przygotowania, ale również pokazuje znajomość tradycji i poziom świadomości człowieka służącego w szeregach straży pożarnej. Jednym z elementów munduru strażackiego, który jest swego rodzaju papierkiem lakmusowym wiedzy o umundurowaniu strażackim, jest sznur galowy. Jak go nosić? Podpowiadamy!
Okazja do noszenia sznura galowego
O sznurze galowym mówi się oczywiście w kontekście umundurowania galowego. Strój galowy zakładaj na naprawdę wyjątkowe i uroczyste okazje – święta straży pożarnej, uroczystości państwowe, religijne, uroczystości składania wieńców na grobach poległych oraz wręczania medali i odznaczeń. Z drugiej strony, istnieje również mundur wyjściowy, do którego wieszanie sznura galowego nie zawsze jest wskazane. Mowa tu o sytuacjach, gdzie formalnie reprezentujesz straż pożarną na konferencjach, zebraniach, spotkaniach czy naradach. Również źle widziany jest sznur galowy w czasie manewrów, służby porządkowej czy zawodów sportowych. Sznur galowy przy mundurze w takich okolicznościach jest nieuzasadniony. Dobrze jest podpatrzeć starszych rangą przedstawicieli straży – oni wiedzą, jak nosić sznur galowy.
Kłopotliwe sytuacje
Możesz mieć dylemat, co do faktycznej podniosłości danej uroczystości. Czasami jest tak, że po oficjalnej części następuje ta mniej oficjalna, na przykład zawody sportowe. Funkcjonariusze straży pożarnej często ustalają między sobą, czy przy danej okazji zakładać sznur. Poza tym kieszeń Twojej marynarki zawsze go zmieści – możesz w ostatniej chwili zmienić zdanie, gdy uznasz, że zakładanie sznura galowego w danej sytuacji to przesada. Na pewno nie powinieneś go nadużywać — zostaw go dla naprawdę podniosłe momenty.
Jak nosić sznur galowy?
Samo zakładanie sznura galowego może być problematyczne, ale wszystko jest kwestią wiedzy i świadomości. Sznur galowy przypinaj pod pagonem, przy rękawie po prawej i do pierwszego guzika munduru od góry, a nie do guzika przy szyi, co widzi się dość często. Jeśli chodzi o koszulę letnią, sznur galowy przypinaj przy wszyciu rękawa, do guzika pod pagonem prawym, a warkocz z pomponem do guzika pod klapą kieszeni. Czy pamiętasz, żeby do munduru wyjściowego nie nosić kolorowych krawatów i koszul? Skarpety muszą być czarne, bez żadnych wzorów.
Kilka prostych zasad
Zasady właściwego umundurowania w straży pożarnej to nie tylko kwestia odpowiedzi na pytanie, jak nosić sznur galowy. Pamiętaj, że praktyka czyni mistrza. Wystarczy, że kilka razy ubierzesz się stosownie do okazji, a na pewno zapamiętasz co i kiedy wypada.