Jak zostać strażakiem OSP? Wyjaśniamy

Od zawsze marzyłeś o tym, aby zostać strażakiem? Warto spełnić swoje pragnienie i wstąpić w progi OSP. Wcześniej jednak musisz pozytywnie przejść wszystkie procedury. Jakie? Tego dowiesz się z naszego dzisiejszego wpisu, w którym odpowiadamy na pytanie o to, jak zostać strażakiem OSP.

Czym jest Ochotnicza Straż Pożarna?

Ochotnicza Straż Pożarna to jednostka umundurowana, wyposażona w specjalistyczny sprzęt. W zakres jej prac wchodzą akcje ratowniczo-gaśnicze, takie jak walka z pożarami, klęskami żywiołowymi i innymi, miejscowymi zagrożeniami, a także służba lokalnej społeczności. OSP uważane jest za jednostkę pozarządową, utworzoną na zasadach stowarzyszenia.

Statut OSP

Najważniejszym dokumentem w danej jednostce jest statut OSP. Zawiera on prawa, obowiązki oraz wymagania stawiane strażakowi ochotnikowi. Chcąc wstąpić w progi OSP, koniecznie więc trzeba się z nim zapoznać. To pozwoli Ci poznać specyfikę działania jednostki.

Należy jednak zaznaczyć, że zakres działań OSP jest bardzo szeroki. W ich skład wchodzą nie tylko akcje ratowniczo-gaśnicze, ale też:

– szkolenia,

– ćwiczenia udoskonalające,

– udział w uroczystościach państwowych i religijnych,

– udział w zawodach sportowo-pożarniczych,

– spotkania organizowane w ramach bieżących spraw jednostki,

– organizowanie różnorodnych wydarzeń dla lokalnej społeczności itp.

Kto może zostać strażakiem OSP?

Informacja ta powinna znajdować się w statucie. Zazwyczaj do OSP dołączyć może każdy, kto deklaruje taką chęć i uzyska pozytywną decyzję zarządu. Jeśli jednak, oprócz samego członkostwa, chcesz także czynnie uczestniczyć w akcjach ratowniczo-gaśniczych, to musisz spełnić kilka warunków. Należą do nich:

– wiek od 18 do 65 lat,

– dobry stan zdrowia, potwierdzony odpowiednimi badaniami u lekarza medycyny pracy,

– ukończenie szkolenia podstawowego,

– posiadanie ubezpieczenia.

Badania lekarskie dla członków Ochotniczej Straży Pożarnej

Jak już wspominaliśmy, jednym z warunków uczestnictwa w akcjach ratowniczo-gaśniczych są aktualne badania lekarskie. Wykonuje się je nie rzadziej niż raz na trzy lata, chyba że lekarz uzna za konieczne wyznaczenie wcześniejszej daty. Wykonanie badań dla członków OSP jest całkowicie bezpłatne, gdyż ich opłaceniem zajmuje się samorząd terytorialny. Ich zakres opisany został natomiast w rozporządzeniu ministra zdrowia z dnia 30 listopada 2009 r. Według zawartych w nim ustaleń wskazane jest przede wszystkim, by odbyć konsultację okulistyczną, laryngologiczną i neurologiczną. Nierzadko konieczne jest również wykonanie badania psychologicznego, spirometrii, morfologii z rozmazem i płytkami, a także ogólnego badania moczu. Szczegółowy wykaz zależy głównie od wieku strażaka.

Jak zostać strażakiem OSP?

Skoro poznałeś już trochę specyfikę Ochotniczej Straży Pożarnej, to pora odpowiedzieć na nurtujące Cię pytanie, a mianowicie, jak zostać strażakiem ochotnikiem? Procedura nie jest skomplikowana, warto jednak wcześniej się z nią zapoznać, aby nie pominąć żadnej kwestii. Otóż:

znajdź jednostkę, do której chcesz należeć – najlepiej, aby znajdowała się ona jak najbliżej Twojego miejsca zamieszkania – zwłaszcza jeśli zależy Ci na czynnym udziale w akcjach ratowniczo-gaśniczych. Wyjazd do zdarzenia odbywa się zazwyczaj w ciągu kilku minut od ogłoszenia alarmu, zatem powinieneś móc jak najszybciej dotrzeć do remizy;

zapoznaj się ze statutem jednostki – o tym wspominaliśmy już wcześniej. Dzięki temu poznasz ją lepiej i zdecydujesz, czy na pewno chcesz do niej wstąpić;

sprawdź, czy dana jednostka przyjmuje nowych członków oraz jakie ma pod tym względem wymagania – niektóre jednostki nie chcą przyjmować nowych członków, inne z kolei mają określone wymagania co do kandydatów;

umów się na spotkanie – wówczas dokładnie zapoznasz się z działaniem jednostki. Nie bój się zadawać pytań. To właśnie na ich podstawie podejmiesz decyzję o wstąpieniu do jednostki. Niektóre pytania mogą być też skierowane w Twoją stronę, więc musisz być na to przygotowany;

złóż podanie – jeśli zostaniesz pozytywnie oceniony, możesz złożyć podanie o wstąpienie, a wtedy zarząd OSP zajmie się jego rozpatrzeniem. Niektóre jednostki mają dokument na swojej stronie internetowej. Koniecznie wcześniej to sprawdź;

uzupełnij dodatkowe dokumenty – po uzyskaniu pozytywnej decyzji zarządu w sprawie przyjęcia, zostaniesz poproszony o uzupełnienie dokumentów i wypełnienie ankiet. Od tej chwili jesteś członkiem OSP, jednak znajdujesz się na okresie kandydackim. Jeśli chcesz brać czynny udział w akcjach, musisz jeszcze wzbudzić zaufanie oraz:

złożyć ślubowanie, które najczęściej odbywa się podczas ważnej uroczystości,

pozytywnie przejść badania lekarskie,

odbyć szkolenie pożarnicze.

Ważne jest też, aby być wyposażonym w odpowiedni strój, który znaleźć możesz np. w naszym e-sklepie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl