Jaka czapka rogatywka dla prezesa OSP? Poznaj odpowiedź

Stając się prezesem OSP, zyskuje się określone prawa i obowiązki. Wśród nich jest również prawidłowy ubiór podczas ważnych wydarzeń i uroczystości, którego istotną częścią jest nakrycie głowy. Jak już wspominaliśmy w poprzednich wpisach, za czapkę galową uważa się odpowiednio dobraną rogatywkę. Dzisiaj chcielibyśmy natomiast odpowiedzieć na pytanie, jaka czapka rogatywka będzie właściwa dla prezesa OSP. Czytaj dalej i sprawdź, co musisz wiedzieć na ten temat.

Kim jest prezes OSP?

Prezes OSP jest jednym z członków Zarządu Ochotniczej Straży Pożarnej. Chociaż struktura administracyjna wspomnianego zarządu przypomina tę, która obowiązuje w większości stowarzyszeń, to należy zaznaczyć, że sposób jej funkcjonowania znacznie się jednak różni.

Po pierwsze, w organizacji, jaką jest OSP, wszyscy członkowie mają równorzędny status. W związku z tym nie ma mowy o żadnej hierarchii stanowiskowej. Wszelkie decyzje podejmowane są w formie uchwał większością głosów. Kompetencje pełnione przez poszczególnych członków zarządu ustalane są natomiast między sobą. Często zatem dochodzi do różnic pomiędzy jednostkami. Nierzadko też czynności związane z daną funkcją pełni zupełnie ktoś inny. Trudno zatem byłoby wskazać dokładnie, co należy do obowiązków prezesa OSP.

Istnieje jednak coś takiego jak statut wzorcowy Ochotniczej Straży Pożarnej. Według jego ustaleń prezes OSP to osoba, która zajmuje się reprezentowaniem danej jednostki na zewnątrz oraz kieruje pracami całego zarządu. Oczywiście pełnione przez niego funkcje są o wiele szersze, aczkolwiek to właśnie te dwie uważa się za najistotniejsze. Nie wymaga się do tego żadnych konkretnych kwalifikacji. W tym wypadku liczą się raczej osobiste predyspozycje. Dlatego też ważne jest, aby przy wyborze prezesa OSP, zwrócić uwagę na to, czy ma pewne cechy. Należą do nich m.in. łatwość komunikacji z innymi ludźmi oraz umiejętność zarządzania.

Dlaczego prezes OSP powinien posiadać odpowiednie nakrycie głowy?

Jak już wiesz, do zadań prezesa OSP należy reprezentowanie danej jednostki. To ogromne zobowiązanie, które wiąże się nie tylko z kontaktami z różnego rodzaju instytucjami, ale również z koniecznością obecności podczas ważnych wydarzeń oraz wszelkich uroczystości. Samo uczestniczenie w nich to jednak nie wszystko. Jako przedstawiciel zajmujący tak ważne stanowisko, prezes powinien prezentować się prestiżowo. Niezbędne jest zatem wyposażenie w odpowiedni strój, w przypadku którego jednym z głównych elementów jest czapka rogatywka prezesa OSP. Łącząc ją z mundurem wyjściowym, otrzymuje się ubiór zgodny z regulaminem umundurowania Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej. Jest to absolutna podstawa, o której nie należy zapominać.

Jaka czapka rogatywka dla prezesa OSP?

W przypadku członków Zarządu Ochotniczej Straży Pożarnej obowiązuje jeden rodzaj nakrycia głowy. Jest nim oczywiście czapka rogatywka. Pytanie tylko, jak powinna ona wyglądać?

Otóż powinna być w kolorze ciemnogranatowym. Jest to barwa, która odpowiada noszonym mundurom. Obowiązkowe jest również srebrne okucie daszka oraz emblemat OSP – wyhaftowany nitką lub bajorkiem, także w kolorze srebrnym, na ciemnogranatowym tle. Jest to znak, który informuje o reprezentowanej instytucji. Czapka rogatywka prezesa OSP na otoczce zawiera też jeden galon. To właśnie on świadczy o tym, że jej użytkownik jest jednym z członków zarządu OSP.

Taki model nakrycia głowy znajdziesz tylko i wyłącznie w specjalistycznym sklepie z odzieżą dedykowaną strażakom. Umieściliśmy go również w naszej ofercie. Widnieje pod nazwą “czapka rogatywka z galonem OSP”. Zadbaliśmy przede wszystkim o to, aby udostępniany przez nas produkt był wysokiej jakości. Możesz być więc pewien, że po dokonaniu zakupu otrzymasz wytrzymałą rogatywkę, która posłuży przez długie lata. Co więcej, taki wysokogatunkowy wyrób pozwoli godnie prezentować się na pełnionym stanowisku. Jest to bardzo istotna kwestia, którą należy mieć na uwadze podczas wyboru odpowiedniego nakrycia głowy.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl