Jakie są rozmiary rękawic strażackich?

W stroju każdego strażaka ważny jest nie tylko jego mundur, ale i dodatkowe akcesoria chroniące go podczas pracy. One także zabezpieczają go przed ewentualnym niebezpieczeństwem w trakcie każdej akcji ratowniczej. Jednym z niezwykle istotnych elementów są rękawice strażackie, które umożliwiają pracę w każdych, nawet bardzo trudnych warunkach. W dzisiejszym wpisie dowiesz się, do czego najczęściej się one przydają. Powiemy także, jakie są ich rozmiary i w jaki sposób je właściwie dobrać.

Rękawice strażackie — do czego przydają się strażakowi?

Umundurowanie strażackie, które stosowane jest podczas akcji ratowniczo-pożarniczych składa się z kilku ważnych elementów. Należą do nich wodoodporne i ognioodporne buty, spodnie, kurtka i hełm, inaczej zwany kaskiem strażackim. Cały profesjonalny ubiór strażacki możesz skompletować w naszym sklepie.

Nie wolno jednak zapominać o rękawicach! Są niezwykle istotne, gdyż chronią górne kończyny strażaka podczas pracy w trudnych warunkach. Szczególnie wtedy, gdy jest on narażony na różnego rodzaju niebezpieczeństwa w trakcie wykonywania swojego zawodu — wówczas są one niezbędne.

Ochrona przed temperaturą i sprawność manualna

Rękawice pożarnicze pomagają w działaniach ratunkowych, chroniąc dłonie strażaka. Dzięki nim nie będzie odczuwał on wysokich temperatur, a praca ze specjalistycznym sprzętem w miejscu zagrożenia nie będzie przysparzała mu trudności. Rękawice sprawią, że strażak nie poparzy się i nie pokaleczy sobie rąk.

Czasami strażacy podczas gaszenia ognia lub odgruzowywania miejsca wypadku muszą robić to ręcznie. Gdy czas ma znaczenie, wykorzystują każde środki, aby pomóc poszkodowanym. Stąd też rękawice zapewniają im właściwą ochronę. Nie krępują ruchów, pozwalają na przekładanie gruzu i stabilne utrzymanie węża gaśniczego. Wielogodzinne akcje ratunkowe z profesjonalnymi rękawicami nie sprawiają więc większego problemu.

Jakie są rozmiary rękawic dla strażaków?

Rękawice strażackie muszą być idealnie dopasowane do dłoni. Nie mogą być za duże i spadać, a tym bardziej być za małe i uciskać. Muszą pozwalać na swobodną pracę przez całą akcję ratunkową. Jeśli zostaną dobrane idealnie do rozmiaru dłoni, nie będą podrażniać skóry, ani blokować dopływu krwi do palców. Będą wówczas wygodną ochroną rąk dla strażaka.

Rozmiary rękawic oznacza się liczbami. Występują one w przedziale od 8 do 11 i są zgodne z normą EN 420. Rozmiar 8 to rękawice, które mają obwód około 22 centymetrów. Do każdego następnego należy dodać dodatkowe 2 centymetry. Jednak, aby nie wybrać złej wielkości, warto dokładnie zmierzyć swoją dłoń i porównać z rozmiarówką, a nie robić tego na tzw. oko.

Jak dobrać rozmiar rękawic strażackich?

Chcesz poznać rozmiar swoich dłoni, aby dobrać do nich idealnie pasujące rękawice strażackie? Zmierz długość swojego środkowego palca lub szerokość dłoni zaraz nad kciukiem. Obie te wartości powinny być do siebie zbliżone. Jeśli jest to np. 10 centymetrów, powinieneś wybrać rękawice w rozmiarze 10. Możesz również zmierzyć metrem krawieckim obwód — jego wartość będzie wynosiła dwa razy tyle, co szerokość dłoni.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl