Kask strażacki — dlaczego jest tak ważny w pracy strażaka?

Zawód strażaka jest niezwykle odpowiedzialny, a przy tym bywa też bardzo niebezpieczny. Wielokrotnie mundurowi narażają swoje zdrowie i życie, aby pomagać innym, którzy znajdują się w różnego rodzaju tarapatach. To właśnie z tego powodu umundurowanie strażackie jest tak bardzo ważne. Sprawia, że praca w takim stroju jest bardziej komfortowa, a przede wszystkim bezpieczna, bo odzież chroni przed różnymi niebezpiecznymi czynnikami zewnętrznymi. Kask strażacki jest jego nieodłączną częścią. Przeczytaj dzisiejszy wpis i dowiedz się, dlaczego strażacy nie mogą się bez niego obejść.

Umundurowanie strażaka — ważny element podczas wykonywania pracy

Niezwykle ważnym elementem podczas pracy strażaka jest jego właściwy ubiór. Podczas każdej sytuacji alarmowej musi go jak najszybciej na siebie włożyć. Z tego powodu stroje te są wcześniej przygotowane w taki sposób, aby ich włożenie zabrało jak najmniej czasu, gdy nadejdzie wezwanie. Zazwyczaj są rozłożone zaraz przy pojeździe, aby móc w nie od razu wskoczyć. Do środków ochrony indywidualnej każdego strażaka należy specjalne umundurowanie, które składa się z kurtki i spodni. Są one wykonane z wysokiej jakości, wodoodpornych i odpornych na ogień materiałów, wykończonych odblaskami.

Przed wysokimi temperaturami i przeszkodami strażaków chronią także profesjonalne buty oraz rękawice. Żadna kończyna nie może pozostać odsłonięta. Nieodłącznym elementem stroju jest również specjalny hełm, czyli kask strażacki. Wszystkie te części garderoby mają zagwarantować strażakowi pełną ochronę i bezpieczeństwo podczas akcji ratowniczej. Bez względu na to, czy jedzie gasić pożar, czy ściągnąć z drzewa zwierzę, które nie potrafi z niego samo zejść. Pełne bezpieczeństwo to podstawa dobrze wykonanej pracy!

Wykonanie hełmu strażackiego

Hełm, inaczej zwany kaskiem strażackim, musi być wykonany zgodnie z wszelkimi normami i wymaganiami techniczno-użytkowymi. Jest on przeznaczony do ochrony głowy przed różnego rodzaju urazami, zarówno podczas ćwiczeń, jak i akcji ratowniczo-pożarniczych. Powinien być zrobiony z laminatu poliestrowo-szklanego na specjalnej licencji. Aby został odpowiednio osadzony na głowie, mocuje się do niego więźbę do regulacji wysokości na głowie i jej obwodu. Posiada uchylny wizjer z daszkiem i przypinaną osłonę dla karku.

Kask strażacki — dlaczego odgrywa tak ważną rolę?

Dzięki temu, jaki kształt ma kask strażacki, strażak może swobodnie, a przede wszystkim bezpiecznie podejść do źródła ognia, również w dość niewielkich pomieszczeniach. Zabezpiecza on jego głowę przed ewentualnymi uderzeniami i spadającymi przedmiotami. Podczas pożaru budynków mogą to być np. różne elementy ich konstrukcji. Właśnie dlatego prawidłowe zamocowanie kasku jest tak niezwykle ważne.

Hełm strażacki chroni przed oddziaływaniem energii cieplnej, ale także porażeniem prądem elektrycznym do 440 V. Można go także stosować w warunkach, gdzie występują niskie temperatury, nawet do - 20 stopni Celsjusza. Dlatego zimą stanowi równie doskonałą ochronę, co o innych porach roku.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl