Oznaczenia strażackie – dowiedz się, czym są i jak wyglądają

Każdy strażak ma swoje miejsce w hierarchii. W związku z tym powstały różnego rodzaju oznaczenia strażackie. Dzięki nim szybko rozpoznasz rangę danego funkcjonariusza oraz dowiesz się o nim nieco więcej, jak np. tego, do jakiej jednostki należy. W dzisiejszym wpisie chcielibyśmy opowiedzieć o oznaczeniach nieco więcej. Wyjaśnimy m.in., czym są i jak wyglądają.

Czym są oznaczenia strażackie?

Oznaczenia strażackie to wszelkiego rodzaju emblematy, dystynkcje i naszywki umieszczane na elementach odzieży. Pojawiają się m.in. na czapkach galowych i służbowych oraz naramiennikach mundurów, kurtek, swetrów, koszul i ubrań specjalnych. Pełnią przy tym funkcję odznaki przyczepianej do munduru, informując głównie o posiadanym stopniu i randze danego funkcjonariusza straży pożarnej. Dokładny wzór oznaczenia zależny jest więc od służby, przepracowanych lat i osiągnięć.

Jak wyglądają poszczególne oznaczenia strażackie?

W Polsce straż pożarna dzieli się na zawodowe formacje Państwowej Straży Pożarnej oraz ochotnicze jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej. W każdej z tych grup obowiązują inne oznaczenia strażackie:

OSP i ZOSP RP

W przypadku członków OSP i funkcyjnych oddziałów ZOSP RP obowiązują emblematy w kolorze srebrnym na ciemnogranatowym tle, haftowane nitką lub bajorkiem. Umieszcza się je na:

– czapkach,

– pagonach ubiorów wyjściowych, galowych, paradnych, kurtek i koszul letnich,

– ubraniach ochronnych, specjalnych, koszarowych.

Dodatkowo na kurtkach odzieży specjalnej i ochronnej umieszcza się duży napis straż – w kolorze czarnym na żółtym tle.

MDP

MDP, czyli Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza, to jednostka organizacyjna Ochotniczej Straży Pożarnej. Przystąpić do niej mogą dziewczęta i chłopcy w wieku do 18 lat. W jej przypadku wszelkie emblematy i dystynkcje są:

– haftowane czarną nitką na czerwonym tle – w przypadku czapki dżokejki i koszul, gdzie umieszcza się je na lewym rękawie,

– haftowane czerwoną nitką na czarnym tle – przy bluzach w kolorze czarnym.

PSP

Oznaczenia strażackie członków Państwowej Straży Pożarnej haftowane są złotą nitką na czarnym tle. Przy tym nosi się odpowiednio oznaczenie:

stopni umieszczane na czapce rogatywce, naramiennikach ubioru wyjściowego i reprezentacyjnego, pochewkach na naramienniki koszul ubioru służbowego i podkładkach pod oznaki stopni noszonych na piersi po lewej stronie;

przynależności państwowej – jest to emblemat z godłem Rzeczypospolitej Polskiej i naszywka z flagą Rzeczypospolitej Polskiej, którą umieszcza się na umundurowaniu służbowym, a także oznaka orła pożarniczego na wszystkich nakryciach głowy;

emblematy rozpoznawcze PSP – na lewym rękawie kurtki i bluzy, na kieszeni lewego rękawa bluzy, a w przypadku półokrągłego emblematu PSP – na prawym rękawie marynarki;

identyfikatory – dzielimy je na metalowe i tekstylne. Identyfikatory metalowe umieszcza się na mundurze i koszuli wyjściowej, pośrodku górnej, prawej kieszeni i w połowie wysokości wszycia rękawa, między dolnym szwem rękawa a szwem barkowym po prawej stronie marynarki munduru u strażaka kobiety. Tekstylne natomiast występują na kurtkach, bluzach i koszulach, w miejscach do tego przeznaczonych.

oznaczenia dodatkowe (wizerunek orła generała, znak pożarniczy w kolorze złotym itp.) – orzeł pożarniczy to oznaczenie pojawiające się na czapkach, znak pożarniczy na wyłogach kołnierza marynarki munduru i płaszcza, natomiast wizerunek orła generała na wyłogach kołnierza marynarki munduru i płaszcza nadbrygadiera i generała brygadiera.

Teraz wiesz już, jak wyglądają poszczególne oznaczenia strażackie i jakie jest ich zadanie. Jeśli interesują Cię konkretne wzory, odpowiadające poszczególnym jednostkom i stopniom, to znajdziesz je odpowiednio w:

– Regulaminie umundurowania Związków Ochotniczych Straży Pożarnych RP,

– Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 29 września 2021 r. w sprawie umundurowania strażaków Państwowej Straży Pożarnej.

Potrzebujesz oznaczenia do stroju strażaka? A może jesteś pasjonatem, który zajmuje się kolekcjonowaniem takich oznaczeń? W takim razie zajrzyj do naszego sklepu – w ofercie czeka na Ciebie szeroki wybór emblematów, dystynkcji, naszywek i innych tego typu dodatków.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl