Jak nosić odznaczenia OSP? Poznaj kilka najważniejszych zasad

Strażacy cieszą się ogromnym zaufaniem społecznym. To dlatego, że często ryzykują własnym zdrowiem, a nawet życiem, aby ratować ludzi lub ich dobytek. Tym samym jest to praca w bardzo ciężkich warunkach, za którą przyznaje się różnego rodzaju wyróżnienia w postaci orderów, medali i odznaczeń. Zakłada się je wraz z mundurem podczas ważnych uroczystości. Bardzo ważne jest jednak, aby zrobić to w sposób prawidłowy. Dlatego też, w dzisiejszym wpisie umieściliśmy informacje na temat tego, jak nosić odznaczenia OSP. Czytając dalej, dowiesz się również, jakie są rodzaje przyznawanych wyróżnień.

czytaj całość »
Jak zostać strażakiem OSP? Wyjaśniamy

Od zawsze marzyłeś o tym, aby zostać strażakiem? Warto spełnić swoje pragnienie i wstąpić w progi OSP. Wcześniej jednak musisz pozytywnie przejść wszystkie procedury. Jakie? Tego dowiesz się z naszego dzisiejszego wpisu, w którym odpowiadamy na pytanie o to, jak zostać strażakiem OSP.

czytaj całość »
Oznaczenia strażackie – dowiedz się, czym są i jak wyglądają

Każdy strażak ma swoje miejsce w hierarchii. W związku z tym powstały różnego rodzaju oznaczenia strażackie. Dzięki nim szybko rozpoznasz rangę danego funkcjonariusza oraz dowiesz się o nim nieco więcej, jak np. tego, do jakiej jednostki należy. W dzisiejszym wpisie chcielibyśmy opowiedzieć o oznaczeniach nieco więcej. Wyjaśnimy m.in., czym są i jak wyglądają.

czytaj całość »
Jaka czapka rogatywka dla prezesa OSP? Poznaj odpowiedź

Stając się prezesem OSP, zyskuje się określone prawa i obowiązki. Wśród nich jest również prawidłowy ubiór podczas ważnych wydarzeń i uroczystości, którego istotną częścią jest nakrycie głowy. Jak już wspominaliśmy w poprzednich wpisach, za czapkę galową uważa się odpowiednio dobraną rogatywkę. Dzisiaj chcielibyśmy natomiast odpowiedzieć na pytanie, jaka czapka rogatywka będzie właściwa dla prezesa OSP. Czytaj dalej i sprawdź, co musisz wiedzieć na ten temat.

czytaj całość »
Galowa czapka strażacka – jak wygląda, jak ją nosić i kiedy się ją stosuje? Wyjaśniamy

Praca strażaka polega nie tylko na gaszeniu pożarów i akcjach związanych z wypadkami drogowymi, ale też na udziale w różnego rodzaju uroczystościach kościelnych, państwowych i patriotycznych. Niezbędny jest wówczas mundur wyjściowy, którego jednym z ważnych elementów jest galowa czapka strażacka. Czytaj dalej i sprawdź, jak wygląda, jak ją nosić i kiedy się ją stosuje.

czytaj całość »
Ubrania koszarowe OSP - jakie cechy powinny posiadać?

Strój strażacki to nie tylko odzież galowa i ochronna, ale i ubrania koszarowe OSP. Ten specyficzny rodzaj umundurowania jest wbrew pozorom często wykorzystywany np. w czasie szkoleń, treningów czy zabezpieczania różnego typu imprez. Co warto na jego temat wiedzieć?

czytaj całość »
Jak nosić sznur galowy? Podpowiadamy!

Umundurowanie strażaka odzwierciedla zadanie i okazję, która przed nim stoi. Właściwy dobór stroju jest nie tylko kwestią wygody i dobrego przygotowania, ale również pokazuje znajomość tradycji i poziom świadomości człowieka służącego w szeregach straży pożarnej. Jednym z elementów munduru strażackiego, który jest swego rodzaju papierkiem lakmusowym wiedzy o umundurowaniu strażackim, jest sznur galowy. Jak go nosić? Podpowiadamy!

czytaj całość »
Nowe ubrania specjalne dla OSP – na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Jeśli należysz do Ochotniczej Straży Pożarnej, zapewne wiesz, jak istotną rolę w pracy strażaka odgrywa odpowiedni ubiór. Przebywanie w ekstremalnych warunkach wymaga specjalnego przygotowania, które zagwarantuje nie tylko bezpieczeństwo, ale także komfort wykonywanych zadań. Przedstawimy Ci dziś nowe ubrania specjalne dla OSP i podpowiemy, na co zwrócić uwagę przy ich wyborze.

czytaj całość »
Wyposażenie straży pożarnej – poznaj strój strażacki od A do Z

Praca strażaka niesie za sobą niemało obowiązków i wyzwań. Wyposażenie straży pożarnej to zadbanie o każdy detal od początku do końca. Odpowiedzialna praca w służbach mundurowych wymaga poważnego podejścia do tematu w każdym calu. Odpowiednio wyposażona remiza oraz wóz strażacki to jeszcze nie wszystko. Szczegółowe wyposażenie straży pożarnej bierze pod uwagę również odpowiedni do każdej sytuacji strój. Z czego powinien się on składać? Najważniejsze wskazówki znajdziesz w kolejnych akapitach naszego dzisiejszego wpisu.

czytaj całość »
Czapka rogatywka OSP – jak wygląda i jakie ma znaczenie? Wyjaśniamy

Choć istnieją przepisy i zalecenia dotyczące umundurowania, jesteśmy przekonani, że dla żadnego strażaka z powołania nie są one ani przykrym obowiązkiem, ani bezpodstawnymi zapisami. Mundur strażacki, który chroni przed niebezpieczeństwem, nikogo nie dziwi. Wierzymy, że dla miłośników służby również wersja galowa jest sprawą, która napawa dumą i wiąże się z szacunkiem. Nieodłącznym elementem odświętnego stroju jest czapka rogatywka OSP – którą każdy szeregowy członek Ochotniczej Straży Pożarnej nosi z podniesioną głową. Jak wygląda taka czapka i jakie ma znaczenie? Sprawdź, co warto o niej wiedzieć!

czytaj całość »
Polar strażacki – doskonały wybór na niepogodę!

Praca strażaka wymaga gotowości do podejmowania każdego wyzwania, które stanie mu na drodze. Tu trzeba być przygotowanym zarówno na niespodziewane wydarzenia, jak i każdą, nawet najmniej przyjazną pogodę. Nie można przecież lekceważyć swojego zdrowia. Odpowiedzią na potrzeby strażaków może być więc ciepły i wygodny polar strażacki. Czym się charakteryzuje?

czytaj całość »
Gadżety strażackie dla pracowników i miłośników straży pożarnej

Gadżety strażackie to doskonałe propozycje dla osób pragnących podkreślić swoją przynależność do zastępów straży pożarnej lub po prostu fascynują się pożarnictwem. Te produkty są ogólnie dostępne dla każdego – niezależnie od wieku czy płci. Z pewnością okażą się znakomitym prezentem dla każdego strażaka. I nie tylko! Tworzysz kolekcję gadżetów strażackich? W takim razie Ciebie również zainteresuje ten artykuł!

czytaj całość »
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl