Oczywistym odruchem podczas zagrożenia pożarowego jest to, aby sięgnąć po gaśnicę. Czy zwróciłeś jednak uwagę na to, że w różnych pomieszczeniach zalecane są inne ich rodzaje? Jak poprawnie dopasować typ gaśnicy do konkretnego wnętrza, aby zapewnić sobie maksymalne bezpieczeństwo? Wszystko wyjaśnimy Ci krok po kroku!
Rodzaje gaśnic
Walka z ogniem wcale nie jest prostą sprawą, ponieważ pożar pożarowi nie jest równy. Może on pojawiać się z różnych przyczyn i jeden typ gaśnic nie poradzi sobie we wszystkich warunkach. Aby móc się dowiedzieć, do jakiej klasy pożaru przeznaczona jest Twoja gaśnica, sprawdź informacje na jej opakowaniu. Zapoznanie się z takimi danymi na sprzętach, może uratować Ci kiedyś życie. Jakie są rodzaje gaśnic i czym się od siebie różnią? Podstawowym tego wyznacznikiem jest podział ze względu na zawarty w nich środek gaśniczy.
Gaśnica proszkowa
Gaśnica proszkowa to typ gaśnicy, który w naszym kraju jest najczęściej spotykany. Dlaczego? Bo to produkt, który ma największą skuteczność gaśniczą. Zazwyczaj stosuje się ją do pożarów typu A, B lub C. Co to oznacza? Jeżeli ogień zajmie stałe materiały pochodzenia organicznego, ciecze palne lub gazy, powinna poradzić sobie z jego stłumieniem. Zawiera ona w sobie proszek gaśniczy, który wyrzucany jest za pomocą niepalnego gazu. Jak proszek taki może poradzić sobie z pożarem? To proste! Jego zadaniem jest odcięcie dopływu tlenu, a gaz, który jest w tym czasie rozpylany, ma stłumić płomienie. Ze względu na ich szerokie zastosowanie, takie właśnie gaśnice powinny znajdować się w obiektach użyteczności publicznej, biurach, czy w Twoim samochodzie.
Gaśnica pianowa
Jak sama nazwa wskazuje, to sprzęt, w którego środku znajduje się piana gaśnicza. Jest ona wyrzucana za pomocą niepalnego, sprężonego gazu. To produkt, który zazwyczaj przeznaczony jest do gaszenia pożarów typu A, B lub F. Taka gaśnica powinna poradzić sobie w sytuacji, gdy ogień zajmie stałe materiały pochodzenia organicznego, ciecze palne lub tłuszcze spożywcze. Jakie jest dokładnie jej działanie? Piana ma odciąć źródło tlenu oraz zmoczyć płonące przedmioty. Uważaj, aby nigdy nie kierować jej na płonące urządzenia, które są podłączone do prądu. Może to stwarzać ryzyko porażenia, ponieważ w pianie zawarta jest woda, która świetnie przewodzi elektryczność. Ten rodzaj gaśnic świetnie sprawdzi się w gastronomii, biurach i lotniskach. Powinieneś także wyposażyć w nią swoją kuchnię.
Gaśnica śniegowa
Gaśnica śniegowa zwana jest inaczej gaśnicą CO2, ponieważ w jej wnętrzu znajduje się skroplony dwutlenek węgla. Gdy jest uwalniany, rozpręża się, tworząc warstwę suchego lodu. Ten sprzęt przeznaczony do opanowywania pożarów typu B, C lub E. Będzie on odpowiedni w przypadkach, kiedy płoną ciecze palne, gazy lub urządzenia elektryczne pod napięciem. To produkty, które powinny znajdować się wszędzie, gdzie istnieje ryzyko pożaru urządzeń elektrycznych, benzyny lub lakierów. Na pewno znajdziesz je w biurach, zakładach energetycznych, czy halach przemysłowych. Na wypadek płonącego sprzętu elektronicznego, warto, abyś również posiadał ją w domu. Używając gaśnicy śniegowej, pamiętaj, aby nigdy nie kierować jej strumienia na człowieka. Dwutlenek węgla może mieć nawet -78 stopni Celsjusza i potraktowanie nim ciała może spowodować nieodwracalne jego uszkodzenie.
Wiedza na temat podstawowych rodzajów gaśnic i ich zastosowania może kiedyś ocalić życie Tobie i Twoim bliskim. Zadbaj o bezpieczeństwo w swoim otoczeniu, decydując się na konkretne typy tych urządzeń.