Ubrania koszarowe OSP - jakie cechy powinny posiadać?

Strój strażacki to nie tylko odzież galowa i ochronna, ale i ubrania koszarowe OSP. Ten specyficzny rodzaj umundurowania jest wbrew pozorom często wykorzystywany np. w czasie szkoleń, treningów czy zabezpieczania różnego typu imprez. Co warto na jego temat wiedzieć?

Z czego składają się ubrania koszarowe OSP?

Umundurowanie strażackie o charakterze mniej oficjalnym to zestaw, który składa się ze spodni, bluzy i czapki, a niekiedy i butów. Czasem uzupełnieniem jest kamizelka, ale nie jest ona obowiązkowa. Ubrania koszarowe OSP standardowo są dostępne w kolorze czarnym. Posiadać muszą widoczny emblemat. Jest to zgodne z wytycznymi stosownego rozporządzenia.

Jakie cechy muszą mieć ubrania koszarowe OSP?

Okazuje się, że ubrania koszarowe OSP są wykorzystywane naprawdę często. Nie jest to odzież, która musi wykazywać zwiększoną odporność na ogień, bo nie jest wykorzystywana w czasie akcji ratowniczych. Powinna spełniać sporo innych wymagań. Należy wybierać produkty nie tylko zgodne z normami, ale przede wszystkim dopasowane do swoich potrzeb.

Ogromne znaczenie ma na pewno komfort użytkowania. Ubrania koszarowe OSP powinny być wygodne w noszeniu. Nie mogą ograniczać swobody ruchów podczas wykonywania różnego rodzaju czynności, także tych codziennych. Taka odzież jest też użytkowana w trakcie zawodów, szkoleń i treningów. Musi więc zwiększać efektywność osób, które ją noszą.

Ponadto ubrania strażackie koszarowe są wykorzystywane w różnych warunkach. Muszą sprostać wielu wyzwaniom. Z tego powodu muszą być bardzo wytrzymałe. Powinny być one odporne na codzienną eksploatację, a także działanie wody czy ścieranie.

Czym powinny wyróżniać się ubrania koszarowe OSP?

Nie da się ukryć, że odzież koszarowa powinna być także czysta i estetyczna. Warto stawiać w tym przypadku na produkty wysokiej jakości, które przez długi czas prezentować się będą nienagannie. W takich ubraniach człowiek czuje się naprawdę komfortowo i dobrze.

Na końcu warto wspomnieć o bardzo istotnym parametrze, a mianowicie bezpieczeństwu. Ubrania koszarowe OSP są zazwyczaj uzupełnione emblematami oraz wstawkami fluorescencyjnymi. W ten sposób osoby je noszące są zawsze doskonale widoczne. Przekłada się to także na większą efektywność podejmowanych przez nie działań.

Ubrania koszarowe dostępne są w sprzedaży w różnych rozmiarach do wyboru. Każdy więc powinien bez większego problemu znaleźć produkty odpowiednie dla siebie.

Strój strażaka - co warto o nim wiedzieć?

Posiadanie własnego umundurowania to niewątpliwie przywilej Ochotniczej Straży Pożarnej. Za mundur należy tutaj uznać ubrania koszarowe OSP, strój galowy i bojowy. Możliwość jego noszenia to bardzo duży przywilej i wyróżnienie.

Umundurowanie galowe strażaka to marynarka, spodnie, rogatywka (nakrycie głowy), buty wyjściowe, biała koszula, krawat, dystynkcja i szur. Taki strój jest ubierany podczas specjalnych okazji np. świąt strażackich, państwowych i kościelnych.

Ubrania koszarowe OSP to bluza i spodnie, czasem czapka z daszkiem, buty z twardą podeszwą oraz kamizelka. Jest to strój wygodny i prosty. Strażacy ubierają go podczas wielu imprez, zawodów, treningów, szkoleń itd. Odzież koszarowa to najlepsza wizytówka strażaka. W przeciwieństwie do ubrań ochronnych jest ona znacznie wygodniejsza. Zapewnia również szerszy zakres ruchu. Sprawdza się więc przy wielu okazjach. Warto stawiać na ubrania wykonane z materiał wysokiej jakości, trwałych, które cechują się niską kurczliwością.

Na końcu warto oczywiście wspomnieć o stroju bojowym. W końcu jest to podstawa fachu strażaka. Umundurowanie w tym przypadku jest dość obszerne, ale na szczęście coraz lżejsze. Ma zapewnić bezpieczeństwo i komfort podczas akcji. Strój bojowy to dwuczęściowe ubranie ochronne, specjalne buty, kominiarka oraz hełm. W tym przypadku nie można zapominać o żadnym elemencie, gdyż to może się skończyć tragicznie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl