Wyposażenie straży pożarnej – poznaj strój strażacki od A do Z

Praca strażaka niesie za sobą niemało obowiązków i wyzwań. Wyposażenie straży pożarnej to zadbanie o każdy detal od początku do końca. Odpowiedzialna praca w służbach mundurowych wymaga poważnego podejścia do tematu w każdym calu. Odpowiednio wyposażona remiza oraz wóz strażacki to jeszcze nie wszystko. Szczegółowe wyposażenie straży pożarnej bierze pod uwagę również odpowiedni do każdej sytuacji strój. Z czego powinien się on składać? Najważniejsze wskazówki znajdziesz w kolejnych akapitach naszego dzisiejszego wpisu.

Odpowiedzialna praca a wygląd

Mówi się, że nie szata zdobi człowieka. W opozycji stoi jednak stwierdzenie, że piszą nas tak, jak nas widzą. Do obu tych powiedzeń trzeba podejść we właściwy sposób. Skrajności nigdy nie są dobre i chyba nikomu nie trzeba tego udowadniać. Praca w służbach mundurowych rządzi się jednak swoimi prawami. W wykonywaniu codziennych obowiązków w ekstremalnych warunkach strój ma za zadanie przede wszystkim służyć i ochraniać. Trzeba jednak pamiętać, że wyposażenie straży pożarnej powinno być kompletowane z szerszej perspektywy. Formacje tego typu biorą bowiem udział także w ważnych wewnętrznych oraz narodowych uroczystościach. Strój galowy to podstawa wyposażenia straży pożarnej. Odpowiednie przygotowanie na wszelkiego rodzaju okazje to obowiązek każdej jednostki.

Trzy rodzaje stroju strażaka

Mówiąc o stroju strażaka, musimy zacząć od przytoczenia trzech rodzajów ubioru. Wyposażenie straży pożarnej, a więc i strażacką odzież, dzielimy na poszczególne typy. Oto one.

1. Umundurowanie koszarowe – jest to rodzaj ubrania przeznaczonego do udziału we wszelkiego rodzaju zdarzeniach, zawodach strażackich bądź szkoleniach. Zapewnia zdecydowanie większą swobodę od munduru bojowego. Mundur koszarowy spełnia swoje zadanie także podczas zabezpieczania imprez kulturowych oraz różnych świąt.

2. Umundurowanie bojowe – jak sama nazwa wskazuje, jest to mundur niezbędny podczas akcji strażackich. Spełnia działanie ochronne, jest wykonany ze specjalnie przeznaczonych do tego materiałów. To podstawa bezpieczeństwa każdego strażaka.

3. Umundurowanie galowe – czyli strój zakładany na wszelkiego rodzaju wyjątkowe okazje. Chodzi tutaj zarówno o święta straży pożarnej, jak i uroczystości państwowe. Strój ma wersję damską oraz wersję męską. Posiada również dwa warianty każdej z nich ze względu na porę roku.

Nieco więcej o umundurowaniu koszarowym

Wiemy już, czym jest umundurowanie koszarowe w porównaniu z kolejnymi rodzajami ubioru. Rozwińmy jednak temat tego typu munduru i wskażmy jego poszczególne elementy. Wyposażenie straży pożarnej, na które składa się umundurowanie koszarowe to:

– bluza koszarowa,

– spodnie koszarowe,

– kamizelka koszarowa,

– czapka dżokejka,

– czasami dodatkowo ubiera się także specjalny polar lub kurtkę przeciwdeszczową.

Podsumowując, ubranie koszarowe służy strażakowi w codziennej pracy, ale przy tym zapewnia swobodę ruchów. Funkcja ochronna nie jest tutaj tak podkreślona, jak w przypadku umundurowania bojowego, jednak służy strażakom w codziennej pracy. Cechuje je wytrzymałość na różnego rodzaju warunki atmosferyczne oraz uszkodzenia. Zapewnia bezpieczeństwo w czasie mniej ekstremalnych zadań. Nazywane jest tak zwaną koszarówką.

Bojowy mundur strażacki

Do wyposażenia straży pożarnej koniecznie musimy dodać bojowy mundur strażacki. To on służy w najbardziej trudnych i niebezpiecznych warunkach. Zapewnia bezpieczeństwo i niweluje ryzyko doznania naprawdę poważnych obrażeń. Ubiór musi być stworzony tylko na bazie sprawdzonych i dopuszczonych w tym celu materiałów. Nie ma miejsca na pomyłki i niedociągnięcia. Mundur w wersji bojowej to:

– dwuczęściowe ubranie ochronne (czyli specjalny kombinezon),

– buty ochronne,

– kominiarka,

– hełm.

Ochrona całego ciała, w tym twarzy oraz głowy, musi być szczegółowo dopracowana. Podstawą akcji ratunkowych jest dbałość nie tylko o życie innych, ale w pierwszej kolejności – zadbanie o swoją własną ochronę.

Galowy ubiór strażaka

Wyposażenie straży pożarnej w kwestii profesjonalnego ubioru wymaga dodania ostatniego rodzaju stroju, czyli munduru galowego. Tutaj sprawa jest nieco bardziej rozległa. Mundur dzielimy bowiem nie tylko ze względu na płeć, ale bierzemy pod uwagę również warunki pogodowe. Branie udziału w uroczystościach to często długie godziny – trudno więc wyobrazić sobie świętowanie latem w pełnym garniturze lub żakiecie o grubym materiale. Poznajmy galowy ubiór, biorąc pod uwagę wszystkie ze wspomnianych wcześniej cech.

1. W przypadku kobiet jest to: mundur w kolorze ciemnego granatu, biała koszula z długim rękawem, czapka dżokejka, czarne obuwie oraz sznur galowy. Latem w grę wchodzi także spódnica oraz biała koszula z krótkim rękawem.

2. W przypadku mężczyzn jest to: mundur w kolorze ciemnego granatu, biała koszula z długim rękawem, czapka rogatywka, czarne obuwie oraz sznur galowy. Latem alternatywą są granatowe spodnie i biała koszula z krótkim rękawem.

Wyposażenie straży pożarnej – ubiór z górnej półki

Znasz już poszczególne elementy strażackiego stroju. Detali jest jednak znacznie więcej. Wszystko zależy od oznaczeń i ewentualnych dodatków. Wyposażenie straży pożarnej to nie tylko sprzęt i kwestie techniczne. Służba musi wiązać się z bezpieczeństwem, a niekiedy także z eleganckim akcentem. Zapraszamy Cię do zapoznania się z ofertą naszego sklepu. Proponujemy Ci bogatą ofertę ubrań strażackich wykonanych z najwyższej jakości materiałów. Postaw na profesjonalny, strażacki ubiór.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl